Imieniny: Damiana, Romana i Romany
sobota, 23 lutego 2019
dr Sylwia Bielawska Zastępcą Prezydenta!

Prezydent Miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej podpisał Zarządzenie powołujące z dniem 13.12.2018 r. na funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Wałbrzycha Panią dr Sylwię Bielawską

Sylwia A. Bielawska
wałbrzyszanka, dr nauk humanistycznych

Absolwentka Liceum Medycznego w Wałbrzychu (1994 r.). Edukację kontynuowała w Kolegium Nauczycielskim oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze (filologia polska, specjalność nauczycielska). W 2003 r. ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podyplomowe studia z zakresu edytorstwa i polityki wydawniczej, następnie rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2010 r. obroniła w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej pracę doktorską Kultura książki Wałbrzycha w latach 1945–1989, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek im. Leona Marszałka za najlepszą pracę doktorską z zakresu edytorstwa (2012 r.).

Pracę zawodową rozpoczęła w PiMBP „Bibliotece pod Atlantami” jako bibliotekarz odpowiedzialny m.in. za organizację spotkań autorskich. W latach 2001–2008 pracowała w Wydawnictwie Uczelnianym PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, gdzie koordynowała prace związane z działalnością naukową i edytorską. Po reorganizacji uczelni w październiku 2008 r. objęła stanowisko dyrektora nowo powołanej jednostki organizacyjnej Biblioteki i Wydawnictwa Uczelnianego PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Od tej pory zarządzała i koordynowała prace zespołu bibliotekarzy oraz osób zajmujących się działalnością edytorską. Zaimplementowała hybrydalny model biblioteki akademickiej oraz wdrożyła system informacji o dorobku naukowym pracowników uczelni. Członkini Konsorcjum Dolnośląskich Bibliotek Cyfrowych (2008 r.) oraz redaktor kwartalnika naukowego „Silesius Info”. Współinicjatorka i redaktorka „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej” regionalnego rocznika (od 2013 r.). Koordynatorka przedsięwzięć wydawniczych realizowanych przez publiczne biblioteki w regionie. Współorganizatorka wielu konferencji naukowych (regionalnych, krajowych, międzynarodowych) organizowanych przez uczelnie oraz biblioteki w kraju. Wiedzę uzyskaną w trakcie pracy przełożyła na program szkoleń z zakresu zarządzania zmianami w bibliotekach; prowadzi szkolenia dla bibliotek publicznych w całym kraju z zakresu profesjonalnej obsługi klienta/czytelnika (zwłaszcza „trudnego”), budowania trwałych relacji, CRM, wizerunku itp. Autorka 1 monografii, 49 artykułów w prasie branżowej i wydawnictwach naukowych z zakresu czytelnictwa, zarządzania i zmian w bibliotekach, książki regionalnej oraz historii książki. Obecnie prowadzi badania na temat ilościowej i jakościowej oceny dorobku wydawniczego PWSZ, które będą podstawą pracy habilitacyjnej.

Za swoją pracę otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.:

• Zasłużony dla PWSZ AS w Wałbrzychu (2014)
  • Brązowy Krzyż Zasługi (2014)
  • nagroda indywidualna II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia organizacyjne (2015)