"Krajobraz jako siła napędowa Aglomeracji Wałbrzyskiej"

to tytuł konferencji, która odbędzie się 26 września 2014 r. o godz. 10.30 w sali Jana Henryka na III p. Zamku Książ  w Wałbrzychu.
Aglomeracja Wałbrzyska jest obszarem gospodarczym o bezprecedensowej skali wyzwań. Upadek przemysłu, który przez kilka stuleci był motorem jej rozwoju pozostawił wiele poważnych problemów związanych z degradacją przestrzeni zarówno w wymiarze krajobrazowym jak i gospodarczym. Podjęty trud wspólnego zmierzenia się z tymi problemami w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych daje nadzieje na odwrócenie niekorzystnych zjawisk na jej obszarze, a szczególne położenie poszczególnych samorządów prowokuje do nowego spojrzenia na rolę krajobrazu w gospodarce. Stąd pierwszym zagadnieniem omawianym na spotkaniu będzie krajobraz jako potencjał rozwoju gmin. Przedstwione zostaną przykłady wykorzystania go jako lokomotywy rozwoju.

10:30 – 11:00 Rejestracja uczestników

11:00 – 11:20 Otwarcie -  dr Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha

11:20 – 12:20 I. Rozwój przez krajobraz:

1.      Krajobraz jako napęd rozwoju miasta - prof. Tomasz Ossowicz

2.      Waloryzacja krajobrazu Łodzi – doświadczenia metodologiczne -  mgr Agnieszka Kowalewska, mgr inż. Janusz Korzeń

3.      Wpisanie krajobrazu w rozwój gospodarczy aglomeracji miejskiej - prof. Bogusław Wojtyszyn

4.      Książ – krajobraz lokomotywą rozwoju - prof. Alina Drapella-Hermannsdorfer

12:20 – 12:40             Przerwa kawowa

12:40 – 13:40 II. Krajobraz lokomotywą rozwoju:

1.      Sokołowsko - prof. Tomasz Ossowicz

2.      Wałbrzych - mgr inż. Robert Szymala