Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Wałbrzyscy Przedsiębiorcy wyróżnieni !!!

Wałbrzyscy Przedsiębiorcy wyróżnieni !!!

16 listopada odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród w konkursie "Biznes Dobry dla Gminy".

Głównym celem konkursu „Biznes Dobry dla Gminy” jest docenienie firm mających znaczny wpływ na budowanie dobrostanu lokalnych społeczności, a także promocja dobrych relacji biznes-samorząd i wzmocnienie pozytywnego wizerunku samorządów tworzących życzliwy klimat dla przedsiębiorców.

W ramach konkursu oceniano zrealizowane przez przedsiębiorców – zarówno tych najmniejszych, jak również przez wielkie firmy - działania, które przyczyniły się do rozwoju lokalnego, a więc np. tworzenia miejsc pracy, poprawy warunków i jakości życia mieszkańców, dbałości o stan środowiska naturalnego, edukacji czy aktywizacji mieszkańców.

Kandydatów do nagród mogły zgłaszać lokalne samorządy. W sumie na konkurs wpłynęło aż 228 zgłoszeń z całej Polski. 41 laureatów z 16 województw wyłoniła Kapituła, składająca się z przedstawicieli środowiska naukowego, samorządowego, przedsiębiorców, a także redakcji Serwisu Samorządowego PAP.

Nasi wałbrzyscy przedsiębiorcy zostali wyróżnieni jako dwie z trzech firm na Dolnym Śląsku.

Mowa tutaj o firmie Centrum Budowalne SIRBUD- Daniel Sip, Dorota Barańska Sp.j. oraz Libertador Sp. z o.o. 

Kilka słów o laureatach

foto/PAP

Centrum Budowalne SIRBUD- Daniel Sip, Dorota Barańska Sp.j. działa w branży budowlanej oraz hotelarsko-gastronomicznej, zatrudniając niemal 200 osób, funkcjonuje przeszło 30 lat i jest lokalnie niekwestionowanym liderem w zakresie świadczonych przez nią usług. W 2002 r. powstał pierwszy z Hoteli Maria. Następnie otworzono dwa kolejne obiekty hotelowe: w 2009 roku Maria Helena w Szczawnie-Zdroju oraz w roku 2015 Maria Antonina w Zagórzu Śląskim. W 2020r. Dorota Barańska współwłaścicielka firmy SiRbud utworzyła Fundację Czerwona Linia, która wzięła pod swoje skrzydła osoby w potrzebie. Corocznie organizuje kolacje wigilijne dla 1000 osób z ubogich rodzin. Czynnie działa na rzecz wałbrzyskiego hospicjum organizując m.in. „obiady czwartkowe”, wielokrotnie honorowana prestiżową statuetką  „Super Anioł Hospicjum”, czynnie wspiera wałbrzyskie domy dziecka. Od pierwszego dnia agresji rosyjskiej na Ukrainę niezwłocznie Dorota Barańska wraz z całą swoją firmą i jej zapleczem wyszła z inicjatywą zapewniając schronienie i wyżywienie dla Uchodźców z Ukrainy, otaczając ich  przy wsparciu wolontariuszy opieką lekarską i mentalną. W jej hotelach dach nad głową znalazło już ponad 1300 uchodźców.

foto/PAP

Libertador Sp. z o.o. od początku swojego istnienia zajmuje się działalnością kurierską. Początkowo od 2011r. z firmą Delta Citya a od 2014 r. na podstawie umowy agencyjnej ze spółką kurierską InPost. Przez lata usługi kurierskie oparte na wprowadzonej przez InPost usłudze paczkomatowej zyskiwały popularność (teraz są w szczycie). Spółka mając stabilną sytuację finansową postanowiła dywersyfikować działalność gospodarczą i zamierza uruchomić w nabliższym czasie dawny Szyb Irena w Wałbrzychu nadając mu nowe funkcje społeczne i gospodarcze.

Spółka od lat jest zaangażowana w życie lokalnej społeczności. Zatrudnia wielu pracowników pochodzących z terenu Wałbrzycha i okolic. Ponadto sponsoruje Dom Dziecka w Wałbrzychu i pomaga ubogim osobom z Ukrainy. Firma organizowała liczne transporty darów dla obywateli Ukrainy do Borynia, wysłała 6 samochodów z pomocą humanitarną.  Libertador sp. z o.o. uczestniczył w Gali Ambasadorów Biznesu podczas licytacji charytatywnej − wspierając chore dzieci. Jest darczyńcą dla Domu dziecka na Nowym Mieście  w Wałbrzychu, a także szlachetnej Paczki. Spółka zakupiła grunty w dzielnicy Sobięcin w celu stworzenia terenów zielonych dla dzielnicy Sobięcin. Przedsiębiorstwo jako sponsor wspiera wiele imprez organizowanych zarówno przez Miasto Wałbrzych, jak też jego spółki m.in. Zamek Książ np. Święto Kwiatów, Noc Tajemnic, Kolacje Degustacyjne. Spółka wspomaga finansowo Teatr William S. na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Libertador Sp. z o.o. zdobyła II miejsce w konkursie Społecznie Odpowiedzialny Biznes w Wałbrzychu w 2022r. w kategorii mikro i mała firma ---> https://www.youtube.com/watch?v=yY2FuHr40gA .

Współzałożyciel firmy Pan Jarosław Paska to lokalny patriota i społecznik, jego serce od urodzenia jest w Wałbrzychu, dlatego chce, żeby działalność związana z Szybem Irena pozostała na dłużej, żeby ten obiekt nie zniknął, bo ma cudowną tradycję. Stąd decyzja o jego zakupie, zagospodarowaniu i stworzeniu nowej atrakcji na mapie Wałbrzycha. Prace na obiekcie cały czas trwają. Firma w maju 2025 r. uruchomi „Muzeum browarnictwa i górnictwa wraz z innowacyjną linią do produkcji piwa i napoju brzęczkowego oraz restauracją, winiarnią i ścieżką edukacyjną”.

Konkurs „Biznes Dobry dla Gminy” został objęty patronatem: Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Zapraszamy do Galerii zdjęć z uroczystej Gali

Źródło: foto/PAP